Please use this identifier to cite or link to this item: https://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/98013
Or use following links to share this resource in social networks: Recommend this item
Title Frame Model of the Volunteer Concept
Other Titles Фреймова модель концепції волонтерства
Authors Medvedovska, Dar`ia Oleksandrivna  
ORCID http://orcid.org/0000-0002-6532-4108
Keywords фрейм
лінгвістика
волонтер
фреймова модель
когнітивний
мова
frame
linguistics
volunteer
frame model
cognitive
language
Type Article
Date of Issue 2024
URI https://essuir.sumdu.edu.ua/handle/123456789/98013
Publisher Sumy State University
License Creative Commons Attribution - NonCommercial 4.0 International
Citation Medvedovska D. (2024). Frame Model of the Volunteer Concept.  Philological Treatises, 16(2). https://www.doi.org/10.21272/Ftrk.2024.16(2)-8
Abstract У статті досліджуються лінгвосинергетичні аспекти концепту як фундаментальної одиниці концептуальної картини світу. Це поняття залишається центральним і водночас суперечливим у сучасній лінгвістиці, що позначено неоднозначністю його тлумачення, яке відображає його різноманітні ознаки та властивості. Дослідження зосереджується на структурі концепту, маючи на меті розробити універсальну модель, яка б враховувала всі його аспекти та особливості в лінгвістиці. Ми стверджуємо, що будь-яке визначення концепту має бути невід'ємним від його структури та узгоджуватися з усіма його ознаками та властивостями. Ми вважаємо, що структурування концепту через лінгвосинергетичну модель не лише висвітлює характеристики «оригіналу» та ієрархію його компонентів, але й фіксує динамічні режими його існування, оскільки лінгвосинергетика надає унікальну мову для дослідження концепту. Застосовуючи принципи синергетики, ми створили комплексну лінгвосинергетичну модель концепту. Використовуючи категоріально-поняттєвий апарат синергетики в лінгвістиці, ми пояснили механізми саморегуляції концепту як спонтанно організованої, гомеостатичної, ієрархічної, складної та нелінійної системи.
The article explores the linguosynergetic aspects of a concept as a fundamental unit within the conceptual framework of the world. This concept remains central yet controversial in modern linguistics, marked by the ambiguity of its interpretation, which reflects its diverse features and properties. The research focuses on the structure of a concept, aiming to develop a universal model that addresses all its aspects and peculiarities in linguistics. We argue that any definition of a concept should be integral to its structure and align with all its features and properties. We propose that structuring a concept through a linguosynergetic model not only highlights the characteristics of the "original" and the hierarchy of its components but also captures the dynamic modes of its existence, as linguosynergetics provides a unique language for concept investigation. By applying the principles of synergetics, we have created a comprehensive linguistic-synergetic model of the concept. Using the categorical-conceptual framework of synergetics in linguistics, we explained the mechanisms of self-regulation of the concept as a spontaneously organized, homeostatic, hierarchical, complex, and nonlinear system.
Appears in Collections: Філологічні трактати

Views

Unknown Country Unknown Country
1

Downloads

Files

File Size Format Downloads
Medvedovska_Ftrk_2_2024.pdf 343.82 kB Adobe PDF 0

Items in DSpace are protected by copyright, with all rights reserved, unless otherwise indicated.